Простими словами: 5 важливих характеристик роутера

Простими словами: 5 важливих характеристик роутера

Притому, що інтернет сміливо можна додавати до переліку базових потреб сучасної людини, добре розуміються на характеристиках мережевого обладнання далеко не всі користувачі. Давайте розглянемо декілька основних параметрів роутерів (маршрутизаторів), розуміння яких спростить вам вибір.

Показати все

Діапазон частот 

Діапазон частот – це своєрідна повітряна дорога, якою передаються дані від роутера до пристроїв. За кількістю діапазонів, що підтримуються, маршрутизатори діляться на одно-, дво- і тридіапазонні.

Однодіапазонні – пристрої працюють тільки в діапазоні 2,4 ГГц. Продовжуючи паралель із дорогами – це класична транспортна система міста. І, як і в будь-якому місті, неминуча проблема пробок, у цьому випадку пропускна здатність падає через невисоку швидкість передачі сигналу й високої щільності домашніх або офісних мереж.

Дводіапазонні роутери працюють у діапазонах 2,4 і 5 ГГц – це максимально зручний сценарій для користувача, що поєднує в собі, так би мовити, переваги звичайної системи доріг і швидкісних хайвеїв. Діапазон 2,4 ГГц варто використовувати для завдань, які не потребують високих швидкостей обміну даними, наприклад електронна пошта або інтернет-серфінг. А ігри, стримінг та інші важкі мережеві завдання краще перевести в діапазон 5 ГГц.

Тридіапазонні моделі роутерів можуть похвалитися додатковим діапазоном 5 ГГц, який використовується для ігрових пристроїв або для обміну даними між вузлами mesh-мереж – такі собі виділені смуги громадського транспорту, правда з максимальними швидкостями.

Стандарт Wi-Fi

Під стандартом Wi-Fi мають на увазі набір можливостей, які використовуються при передачі даних. Тут мова йде і про швидкості, і про додаткові фішки для пристроїв розумного дому, які додали в найбільш актуальний на сьогоднішній день стандарт. Зараз широко використовуються такі стандарти Wi-Fi:

  • Wi-Fi 4 (802.11n)
  • Wi-Fi 5 (802.11ac)
  • Wi-Fi 6 (802.11ax)

Перший стандарт зі списку (Wi-Fi 4) вже відходить у минуле, а останній (Wi-Fi 6) – тільки набуває популярності. Так що і пристрої є сенс вибирати з прицілом на майбутнє – у вашій оселі все одно з’являться гаджети з підтримкою найновішого стандарту Wi-Fi, так виробники контенту та програм намагаються вичавлювати все можливе з пропускної спроможності домашньої мережі.

Підтримка mesh-технологій

Збільшення площ житла й офісів призвело до того, що одного бездротового маршрутизатора може не вистачати. То сигнал слабшає, то швидкість падає, то якісь зони приміщення за несучими стінами взагалі не охоплюються. А додайте те, що пристроїв підключається багато – отримуємо просідання сигналу й незадоволених користувачів.

Рішенням може бути використання роутерів із підтримкою mesh-мереж. Такі мережі об’єднують кілька бездротових пристроїв для розширення зони покриття Wi-Fi і розподілу навантаження від великої кількості клієнтських пристроїв. Але, мабуть, найголовнішою перевагою mesh є підтримка "безшовного роумінгу" між вузлами. Користувач в межах зони покриття mesh-мережі автоматично "перекидається" з вузла на вузол без переривання передачі даних.

Серед пристроїв ASUS є як mesh-системи з декількома пристроями в комплекті (як наприклад ASUS ZenWiFi XD4), так і звичайні маршрутизатори з підтримкою технології AiMesh, які можна об’єднати в єдину mesh-систему.

Антени

Найчастіше при слові "роутер" в уяві постає "рогатенька" коробка, що стоїть у кутку. Але зараз наявність або відсутність зовнішніх антен є більше питанням зовнішнього вигляду та особистих переваг користувача. Є досить багато бездротових маршрутизаторів із вбудованими антенами, які дуже добре працюють в умовах сучасних квартир і будинків. Та й узагалі, питанням дизайну останнім часом зайнялися впритул, узяти хоча б ігрові роутери RT-AX82U або RT-AX89X або стильні стримані моделі ASUS ZenWiFi XT8 або ASUS ZenWiFi XD4.

Порти

Також важливо розуміти, що окрім роздачі сигналу Wi-Fi роутер може виконувати також інші функції, для яких необхідно підключати додаткові пристрої. Наявність Ethernet-портів 100 Мбіт/с або 1 Гбіт/с, а в топових моделях – портів 2,5 Гбіт/с (RT-AX86U, GT-AX11000) або навіть 10 Гбіт/с (RT-AX89X), дозволяє використовувати максимальне за швидкістю дротове підключення. USB-порт можна використовувати для створення домашнього мережевого сховища або домашнього сервера друку.

comments powered by Disqus
 
Top