Біологічний годинник: кому та за що дали цьогорічну Нобелівську премію з медицини

Біологічний годинник: кому та за що дали цьогорічну Нобелівську премію з медицини

Нобелівський комітет назвав перших лауреатів премії у галузі медицини та фізіології. Ними стали троє американських учених – Джефрі Хол, Майкл Росбаш, Майкл Янг. Відповідно до рішення комітету, американці нагороджені за «дослідження молекулярних механізмів, що контролюють циркадні ритми».

На фото - Джефрі Хол, Майкл Росбаш, Майкл Янг.

Циркадні ритми – це циклічний «біологічний годинник» живого організму. Біологічний годинник немов допомагає організму підлаштувати фізіологічні процеси під певний час упродовж доби. Ще у 1984, вивчаючи життєдіяльність мух, вчені виявили ген, який кодує білок PER. Білок накопичується в клітині упродовж ночі і розрушується зранку.

Блокуючи білок, ген задає хід біологічному годиннику: протягом 12 годин спостерігається активна діяльність організму (фізична та розумова), протягом решти 12 – гальмування реакцій і, як наслідок, сон.

Американським дослідникам вдалося виявити інші білкові компоненти, які відіграють ключову роль у функціонуванні біологічного годинника. Вчені зробили висновок, що біологічний годинник функціонує за однаковим принципом як усередині окремих клітин, так і всередині багатоклітинних організмів.

Дослідницькі праці вищезгаданої трійки вчених давно перетворилися на широке поле досліджень біологічних годин. Ґрунтуючись на їхніх висновках, інші дослідники встановили, що безсоння може бути результатом генетичних мутацій, а стимуляція окремих нейронів може допомогти легше перенести джетлаг.

Джерело: Newatlas

comments powered by Disqus
 
Top