Гіперзвукові польоти: загроза чи можливості? (ч. 1)

Гіперзвукові польоти: загроза чи можливості? (ч. 1)

«Гіперзвуковий» - слово, що змушує усіх військових планувальників завжди бути напоготові. Можливість літати у п’ять разів швидше за швидкість звуку – означає мати смертоносну зброю, яка проникне через будь-які захисні сили і доставить ядерну зброю точно в місце призначення. Тож що таке «гіперзвукові польоти» - можливість чи загроза?

Битва за звук

Останні роки у аерокосмічній та оборонній галузі дуже багато новин про гіперзвукові польоти та їх потенціал. Військова авіація США, Китаю, Росії, Німеччини, Великобританії, Індії, Австралії та навіть Індонезії проводять дослідження на 5 швидкостях звуку (число Маха = 5 або 6125 км/год) і більше. Більшість польотів – це базові навчання, але є і повідомлення про гіперзвукові розробки Америки, Росії та Китаю у військових цілях.

Розвиток практичної гіперзвукової зброї явно дестабілізує міжнародну безпеку – це факт, охоплений таємницею авіаційної оборони багатьох країн.

Наприклад, Росія та Китай не втрачають можливості похвалитися своїми новими розробками. Їх джерела запевняють, що їх авіація створила гіперзвукові літаки, які літають на фантастичних швидкостях із числом Маха =7-8 і дальністю польоту до 12 тис. км. Але фактів, які б підтвердили їх заяви, досі немає.

Як би там не було, але США щоразу вкладає кошти у авіаційний захист. У США є потужна програма вивчення надзвукових польотів, яка працює під наглядом уряду. Головна мета програми – створити гіперзвукову високоточну зброю, здатну провести авіаудар у будь-якій точці світу протягом однієї години після запуску. Тим часом, Lockheed Martin спільно з агенцією DARPA працюють над розробкою надзвукового тактичного транспортного засобу TBG.

Терміни і діапазони швидкостей

Термін «гіперзвуковий» вигадав інженер із Каліфорнійського технологічного інституту - Цянь Сюесень у 1946 році. Він запропонував відносити швидкості із числом Маха більше 5 до гіперзвукових. Діапазон числа Маха 1-5 називається «надзвуком», а від 0,8-1,2 (1500 км/год) – називають «трансзвуком». Існують швидкості і більші за гіперзвук: «швидкий гіперзвук» дорівнює числу Маха від 10 до 25 (понад 12250 км/год), а все те, що більше 25 (понад 30 тис. км/год) – ультразвук, доступний лише космічним апаратам у щільних шарах атмосфери.

Першовідкривачі надзвукових польотів

Якщо перший надзвуковий політ здійснив літак із реактивним двигуном, то перший гіперзвуковий політ здійснила балістична ракета V-2, розроблена Німеччиною наприкінці Другої світової війни.

X-15 – експериментальний пілотований космічний корабель із ракетними двигунами, який у 1959 році вперше досяг гіперзвукових швидкостей, стартувавши з повітряного авіаносця B-52.

Dyna-Soar – програма по розробці пілотованого космічного перехоплювача-розвідника-бомбардувальника X-20, тривала з 1957 по 1963 рік, але проект закрили.

Rockwell X-30 - проект гіперзвукового одноступінчатого космоплану, що розроблявся у 1980-хх США для створення надійного і простого засобу масового виведення людей і вантажів у космос. Проект був скасований незабаром після закінчення "холодної війни", через високу вартість та проблеми із двигуном.

X-43. Напочатку 2000-хх здійснив своій перший політ безпілотний експериментальний гіперзвуковий літальний апарат з прямоточним реактивним двигуном. Під час одного з польотів він досяг рекордної  швидкості у 9,6 Маха.

Boeing X-51, він же WaveRider – гіперзвукова крилата ракета, головною метою розробки якої було скорочення часу польоту високоточних крилатих ракет. У 2013 році за 210 секунд розвила швидкість понад 5 Маха.

Про гіперзвукову військову зброю та перспективи гіперзвукової авіаційної галузі читайте далі.

Джерело: Newatlas

comments powered by Disqus
 
Top