Тест Тюрінга

Тест Тюрінга

23 червня 2012 Алану Тюрінгу виповнилося б 100 років. І хоча ця дата залишилася непоміченою в Україні та Росії, її широко відзначали в зарубіжному науковому співтоваристві. 2012 рік було проголошено роком Алана Тюрінга. У святкуванні ювілею взяли участь численні університети, наукові лабораторії, асоціаціїі і комерційні компанії. Він включив в себе лекції, конференції, виставки, фільми, книги, написання віршів присвячених Тюрінгу, і ще різні змагання.

Тест Тюрінга - це тест, як випливає з назви, запропонований Аланом Тюрінгом, для визначення чи володіє машина інтелектом. Тюрінг вирішив, що немає сенсу розробляти великий список вимог, необхідних для створення штучного інтелекту, який до того ж може виявитися суперечливим, і запропонував тест, заснований на тому, що поведінка об'єкта, що володіє штучним інтелектом, зрештою не можна буде відрізнити від поведінки таких безперечно інтелектуальних сутностей, як людські істоти. Комп'ютер успішно пройде тест Тюрінга, якщо людина-експериментатор, задавши йому письмово певні питання, не зможе визначити, чи отримані письмові відповіді від іншої людини або від певного пристрою. На даний момент складання програми для комп'ютера, щоб він пройшов тест Тюрінга, вимагає великого обсягу роботи. Запрограмований таким чином комп'ютер повинен включати в себе:

  • засоби обробки текстів на природних мовах (Natural Language Processing - NLP), що дозволяють успішно спілкуватися з комп'ютером, скажімо англійською мовою;
  • засоби представлення знань, за допомогою яких комп'ютер може записати в пам'ять те, що він дізнається або прочитає;
  • засоби автоматичного формування логічних висновків, що забезпечують можливість використовувати збережену інформацію для пошуку відповідей на питання і виведення нових висновків;
  • засоби  машинного навчання, які дозволяють пристосовуватися до нових обставин, а також виявляти і екстраполювати ознаки стандартних ситуацій.

У тесті Тюрінга свідомо виключається безпосередня фізична взаємодія експериментатора і комп'ютера, оскільки для створення штучного інтелекту не потрібно фізична імітація людини. Але в так званому повному тесті Тюрінга передбачено використання відеосигналу для того, щоб експериментатор міг перевірити здібності випробуваного об'єкта до сприйняття, а також мав можливість представити фізичні об'єкти «в неповному вигляді» (пропустити їх «через штрихування»).

Тюрінг передбачав, що комп'ютери в кінцевому рахунку пройдуть його тест. Він вважав, що до 2000 року комп'ютер з пам'яттю 1000000000 біт (близько 119 МБ) в ході 5-хвилинного тесту зможе обдурити суддів у 30% випадків.

Незважаючи на те, що минуло більше 50 років, тест Тюрінга не втратив своєї значущості. Але в даний час дослідники штучного інтелекту практично не займаються вирішенням завданням проходження тесту Тюрінга, вважаючи, що набагато важливіше вивчити основоположні принципи інтелекту, ніж продублювати одного з носіїв природного інтелекту. Зокрема, проблему «штучного польоту» вдалося успішно вирішити лише після того, як брати Райт та інші дослідники перестали імітувати птахів і приступили до вивчення аеродинаміки.

На зорі інформатики критерієм машинного розуму служила гра в шахи. Однак комп'ютер вже давно обіграв людину, але не став від цього розумніше. Мабуть, тест Тюрінга теж здає свої позиції. Але не варто засмучуватися, що цього року не вийде побалакати з чуйним роботом, бо будь-який  прорив у цій сфері неминуче веде нас до епохи технологічної сингулярності. Втім, готуватися до відкриттів потрібно вже зараз. Ось наприклад вже  2014 вважається роком коли тест було пройдено,  біля 30% суддів були впевнені що розмовляють з тринадцятирічним хлопчиком з Одеси (тест Тюрінга на дитячому рівні),  але донині не вдалося відтворити розум дорослої і зрілої людини.

Ми дуже швидко звикаємо до різних наукових відкриттів та інновацій. Неважко уявити, як легко погодитися з думкою про те, що наше життя триватиме кілька століть, або уявити собі персональний авіамобіль. Однак деякі винаходи, такі як безсмертя або штучний інтелект, змінять життя людства таким чином, що воно стане в корені іншим. Нашому поколінню випала рідкісна можливість закарбувати в своїй пам'яті старий світ. Це чудовий момент, який слід відчути і усвідомити, поки ми ще люди.

comments powered by Disqus
 
Top