Сертифікації CompTIA для ІТ-фахівців. Як отримати cертифікацію CompTIA Storage+

Сертифікації CompTIA для ІТ-фахівців. Як отримати cертифікацію CompTIA Storage+

Капіталізація компаній, що досягли високого рівня автоматизації бізнес-процесів, все більше складається з інформаційних активів, вартість яких частенько на порядки перевищує вартість автоматизованої системи, в якій вони зберігаються і обробляються. Експоненціальне зростання обсягу та ускладнення семантики цих активів змушують власників бізнесу безперервно оцінювати і мінімізувати асоційовані з цими активами ризики інформаційної безпеки.

Однією з необхідних умов економічно-доцільної мінімізації ризиків є реалізація стратегії ILM - Information Lifecycle Management (стратегії управління та зберігання інформації), що припускає диференційований підхід до зберігання і управління інформацією компанії на всіх етапах її життєвого циклу. У свою чергу, необхідною умовою реалізації стратегії ILM є використання ISS - Intelligent Storage Systems (інтелектуальних систем зберігання даних) і SAN - Storage Area Networks (мереж зберігання даних).

Розробкою і впровадженням стандартів у цій галузі займається некомерційна асоціація провідних виробників (EMC, IBM, Hewlett-Packard, Hitachi та ін.) МСЗД (Мережі та системи зберігання даних ) - SNIA - Storage Network Industry Association. Асоціація є оператором розвиненою програми вендорнезалежних сертифікаций для усіх значимих категорій фахівців з МСЗД: інженерів, архітекторів та експертів. У 2011 році SNIA делегувала проведення обов'язкового початкового іспиту з основ МСЗД на вже відому по попереднім статтям цієї серії асоціацію CompTIA - так народилася одна з найпопулярніших "молодих" сертифікацій Storage+.

З нею мене познайомив мій ментор Ting-Ying Li з корпорації ЕМС, когда я почав спеціалізуватися у системах зберігання даних цього виробника.

Знайомство з сертифікацією

Сертифікація CompTIA Storage + визнається провідними виробниками МСЗД і є "вхідним квитком" до вендорзалежних сертифікацій з їх продукції, наприклад, EMC Storage Administrator. Для її здобуття необхідно здати тест з кодом SG0-001 вартістю 270 $ англійською мовою в контрольованому середовищі центру тестування Prometric. За 90 хвилин (плюс 30 для тих, хто не є носієм мови) необхідно відповісти на 100 питань, перевіряючих знання та навички з основ МСЗД, а саме:

 • 1) компоненти
 • 2) технології зв'язку
 • 3) управління
 • 4) захист даних
 • 5) продуктивність

Методика підготовки

Навіть тим хто здобув вищу освіту у сфері ІТ та має рекомендований досвід роботи, вкрай раджу отримати або хоча б підготуватися (без безпосереднього складання  іспитів) до сертифікацій CompTIA A+, Network+, Server+ і Security+ - саме вони вказані у вхідних вимогах до кандидатів Storage +.

Сертифікації CompTIA для ІТ-фахівців. Як отримати cертифікацію CompTIA Storage+

Для зручності підготовки розгорнутий список вимог до кандидатів на складання іспиту рекомендую представити у порядку від простих тем до складних, від загальних до приватних:

 • 1) знайомство з основами зберігання інформації
 • 2) середовище центрів обробки даних
 • 3) технології RAID
 • 4) інтелектуальні системи зберігання даних
 • 5) Fibre Channel SAN
 • 6) IP SAN
 • 7) NAS
 • 8) об'єктно-орієнтовані та уніфіковані сховища
 • 9) основи безперервності бізнесу
 • 10) резервне копіювання та архівування
 • 11) локальна реплікація
 • 12) віддалена реплікація
 • 13) хмарні обчислення
 • 14) захист інфраструктури МСЗД
 • 15) управління інфраструктурою МСЗД

До теоретичної частини іспиту можна підготуватися за допомогою посібників для самостійної підготовки, рекомендованих CompTIA. Мені дуже допомогла книга:

Сертифікації CompTIA для ІТ-фахівців. Як отримати cертифікацію CompTIA Storage+

Data Storage Networking від видавництва Sybex. Але треба розуміти, що подібна література лише "натаскує" на короткострокову мету - успішне складання іспиту, а більш цікава довгострокова перспектива - розуміння принципів побудови та експлуатації МСЗД і готовність оперативно освоїти особливості їх реалізації у виробах конкретного виробника. Для цього вкрай рекомендую прочитати книгу з основ зберігання і управління інформацією, написану колективом авторів з числа провідних експертів галузі та викладачами провідних технічних ВУЗів - Information Storage and Management, на даний момент (2015 рік) актуальне друге видання цієї чудової книги (version 2).

Можливо, ці принципи вам розкриють викладачі відеокурсів (Computer-based training - CBT), які можна знайти в пошукових системах за назвами їх провідних світових, наприклад, Pluralsight (колишня CBT Nuggets), розробників, а також за назвами сертифікаційних статусів і кодами іспитів.

Мені ж дуже допомогло проходження авторизованих курсів корпорацій EMC Information Storage and Management і Hewlett-Packard Accelerated SAN Essentials, які проводяться у провідних навчальних центрах і технічних ВУЗах Києва, Москви та Санкт-Петербурга.

Сертифікації CompTIA для ІТ-фахівців. Як отримати cертифікацію CompTIA Storage+

Якщо підготуватися до теоретичної частини іспиту можна тільки за допомогою книг, то питання, перевіряючі наявність практичних навичок вимагають хоч і мінімального, але досвіду роботи з реальним обладнанням і програмним забезпеченням МСЗД.

На жаль, специфіка МСЗД навіть початкового рівня (не кажучи про рішення корпоративного класу) передбачає непосильно високу вартість створення лабораторного стенду, тому виробники МСЗД практично ніколи не випускають віртуальні полегшені версії своїх продуктів, хіба що вкрай обмежені в можливостях симулятори. Тому тут можу порадити скористатися вже створеними навчальними лабораторіями. Наприклад, першою в СНД лабораторією МСЗД на базі Факультету Перепідготовки Спеціалістів Санкт-Петербурзького Державного Політехнічного Університету, де мій колега-ентузіаст Євгеній Норка вже котрий рік навчає бакалаврів, магістрів і фахівців, проходячих професійну перепідготовку. У Києві ж набирає обертів навчальна лабораторія Учбового Комплексу ERC,  де вже встановлені і задіяні в навчальних проектах системи зберігання даних HP 3PAR.

Такі ж лабораторії беруть в оренду у виробників МСЗД авторизовані ними навчальні центри, але вартість навчання робить їх доступними тільки корпоративним замовникам, які цілеспрямовано готують своїх співробітників.

Також не забудьте, що кожна спроба складання іспиту платна, тому варто "натаскати" себе у платних тестуючих системах (Boson, TestOut, MeasureUp та ін.) з пулом питань рівня відповідного екзаменаційним, емулюючим те, що відбувається на реальному іспиті. У пошукових системах і тематичних форумах на кшталт www.certcollection.org ці тестуючі системи ви завжди можете знайти за кодами іспитів. Добившись стабільно високого відсотка правильних відповідей (> 90%), можна сподіватися на успішне складання іспиту з першої спроби у реальній системі тестування Prometric (www.prometric.com).

Результат

На даний момент (2015 рік) досі актуальна перша версія іспиту від 2011 року - SG0-001, але у світлі стрімкого розвитку МСЗД вже у найближчи кілька років варто чекати її нову ітерацію. Також важливо пам'ятати, що статус Storage + дається на 3 роки і для його продовження потрібно регулярно підтверджувати оператору CompTIA, що ви підтримуєте свою кваліфікацію у актуальному стані у рамках програми безперервного навчання Continuous Education.

Перспективи

Навіть у кризові роки у СНД ринок МСЗД безперервно розширюється і вимагає кваліфікованих фахівців, підготовка яких повинна починатися ще у академічному середовищі відповідно до новітніх стандартів цієї галузі, що так динамічно розвивається. Storage + є зручною відправною точкою в кар'єрі фахівця з МСЗД і скоро буде зараховуватися у сертифікаціях провідних виробників цих виробів (EMC, IBM, Hewlett-Packard, Hitachi і ін.)

Також, для тих хто не читав інші статті з циклу "Сертифікації CompTIA", нагадую, що в багатьох американських ВУЗах у програмах бакалаврату \ магістратури, а також у рамках додаткової професійної освіти сертифікації CompTIA зараховуються, дозволяючи заощадити час і гроші на навчання.

Продовження історії

Мій інтерес до мереж і систем зберігання даних спочатку був породжений бажанням значно здорожити вартість своєї нормогодини, отримавши допуск до виробів, вартість яких часто вимірюється мільйонами доларів. Це привело мене у всесвіт технологій корпорації ЕМС і Hewlett-Packard, про програми сертифікації яких я напишу окрему серію статей.

Ця публікація входить до циклу “Сертифiкацiї CompTIA для ІТ-фахівців”, перекладена українською мовою та опублікована у рамках сумісних учбових проектів, які реалізують її автор та Учбовий Комплекс ERC.  Тим, хто бажає отримати сертифікацію тренера у галузі IT-технологій або дізнатися більше більше про учбові  проекти ERC, можна надіслати листа за адресою: education@erc.ua.

 

Сертификація CompTIA Security+ для ІТ-фахівців

Сертификації CompTIA CTT+ (Certified Technical Trainer) для ІТ-фахівців

comments powered by Disqus
 
Top