4К та UHD TV

4К та UHD TV

Ultra High Definition - розділна здатність яка учетверо перевершує стандарт Full HD для надзвичайної чіткості та глибини деталей.

4К та UHD, в чому різниця?

Тепер, коли Ultra HD стає більш поширеним, серед телевізорів високої чіткості і комп'ютерних моніторів, давайте розглянемо два терміни, які стають все більш поєднані один з одним: 4K і UHD або UltraHD. Виробники телевізорів, телевізійні канали і технічні блоги використовують ці терміни, як синоніми, але, вони з’явились як два технічно різних поняття.

Найпростіший спосіб визначення різниці між 4K та UHD: 4K є стандартом професійного виробництва і кіно, в той час як UHD є стандартом споживчих дисплеїв і стандартом мовлення. Щоб дізнатися, як вони стали так поєднані між собою, давайте подивимось на історію двох термінів.

Термін "4K" походить від Digital Cinema Initiatives (DCI) - консорціуму кіностудій,які стандартизували специфікацію для виробництва та цифрового відтворення змісту 4K. У цьому випадку,4K - це 4096х2160 пікселів роздільної здатності, рівно в чотири рази більше попереднього стандарту цифрової обробки та відтворення (2K або 2048х1080). 4K посилається до того факту, що кількість горизонтальних пікселів приблизно чотири тисячі (4096). Стандарт 4K визначає не тільки роздільну здатність, також він визначає, як кодується 4K контент. DCI 4K потік стискається за допомогою кодека JPEG 2000, може мати бітрейт до 250Мбіт/c, і використовує 12-бітну 4:4:4 глибину кольору.

Ultra High Definition, або UHD - це наступний крок від того, що називається Full HD (офіційна назва роздільної здатності дисплеїв 1920х1080 пікселів). UHD має роздільну здатність 3840х2160 пікселів, це в чотири рази більше ніж Full HD. Вона не збігається з роздільною здатністю 4K наведеною вище - і все ж, майже кожен телевізор або монітор, які рекламуються як 4K, фактично є UHD. Звичайно, є деякі панелі з роздільною здатністю 4096х2160 пікселів (4К) зі співвідношенням сторін 1,9:1. Але, переважна більшість панелей, мають роздільну здатність 3840х2160 пікселів зі співвідношенням сторін 1,78:1 (16:9).

4К та UHD TV

Схема ілюструє відносний розмір зображення (кількість пікселів) UHD, у порівнянні з FullHD (1080р).

Чому не 2160р?

Ці терміни використовують як синоніми, не тому, що виробники телевізорів не знають про відмінності між 4K і UHD, а, ймовірно, з маркетингових міркувань. Щоб не вступати в конфлікт з фактичним стандартом 4K Digital Cinema Initiatives, деякі телевізійні виробники, використовують фразу "4K UHD", хоча тільки деякі з них відповідають стандартам 4K.

Щоб зробити справу ще більш заплутаною, UHD фактично розділили на дві частини – є 3840х2160 пікселів, а потім, великий крок вперед - 7680х4320 пікселів - який також називають UHD. Доцільніше, називати ці два стандарти UHD - 4K UHD та 8K UHD, відповідно, або, якщо бути більш точними, специфікації 8K UHD, ймовірніше, слід називати QUHD (Quad Ultra HD).

Раціональним рішенням було б зовсім відмовитися від назви 4K і замість цього використовувати позначення 2160р. Дисплеї та телевізійні канали завжди посилалися на роздільну здатність по горизонтальних лініях, з посиланням на переплетення, яке маркують літерами "і" (пропускають кожен другий рядок), та "р" (прогресивна розгортка, відтворюють кожен рядок), наприклад: 576i (PAL), 480i (NTSC), 576p (DVD), 720p, 1080i, 1080p і так далі.

Тепер, коли 4K телевізори є доволі поширеними в усьому світі, потрібні великі зусилля, що найменше одного великого виробника телевізорів, щоб виправити назви стандартів і відмовитися від використання терміну 4K, на користь UHD і 2160р. Крапку в цьому питанні поставила Асоціація Споживчої Електроніки (CEA), 24 червня 2014 року встановивши розгорнуті характеристики та затвердивши маркетингові терміни: «Ultra High-Definition», «Ultra HD» чи «UHD» які можуть поєднуватись у різних сполученнях, наприклад «Ultra High-Definition TV 4K».

Що дивитись?

Більш важливою проблемою, насправді, є не ім'я стандарту а наявність контенту. Питання в тім, що дивитись? Де ми можемо отримати реальний UHD контент для перегляду? До цих пір, UHD контент з’являвся, по крихтах, на таких сервісах, як Netflix, AmazonInstantVideo, і в деяких апаратних і програмних продуктах компанії Sony. Тим не менш, зміст UHD стає більш широко доступним в Інтернеті, так, починаючи з 2010 року, YouTube і Vimeo дозволяють завантажувати стрімінг-відео, з максимальною роздільною здатністю 4096 ×3072 пікселів (12,6 мегапікселів, співвідношення сторін 4:3). Але зміст цього контенту на цих сервісах, в даний час,обмежується, в основному, промо відео для демонстрації якості зображення.

Враховуючи тенденції світового кіно, а також час необхідний на адаптацію стрічок для України, вихід першого фільму, якості згідно вимогам 4К, на носіях буде не раніше 2016 року.

Кожен побутовий телевізор, навіть Full HD, обладнаний системою Апскейлінг (Upscaling). Це система, яка перетворює роздільну здатність відео сигналу від однієї (наприклад, 480p) до другої, більш високої (наприклад, 1080i). У телевізорах UltraHD, ця система підіймає роздільну здатність зображення до 3840х2160 пікселів.

4К та UHD TV

Також, новий кодек HEVC-265 (H.265), що застосовується в телевізорах UHD, дозволяє покращити якість відео та зменшити вдвічі бітрейт, маючи при цьому ту ж саму якість зображення (в порівнянні із H.264/MPEG-4 AVC). Кодек підтримує роздільну здатність 7680x4320 (8K UHD) та файли розміром до 50 Гбайт. Для перегляду відео 4K UHD, закодованого в HEVC, користувачам буде достатньо мережевого з'єднання зі швидкістю 20-30 МБіт/с.

Наразі, станом на 2015 рік, деякі моделі UHDTV стали більш доступні для широкого споживача, акценти змістилися в бік телевізорів з відносно невеликими діагоналями (наприклад 40”-49”).

Відтепер, ви можете насолоджуватись 4К-картинкою у різноманітні способи. Технологія 4K Upscaling, поліпшує відтворення ефірного мовлення, кіно чи спортивних трансляцій, до якості, близької до стандарту 4К, надаючи зображенню небаченої та захоплюючої досі бездоганності.

comments powered by Disqus
 
Top