Через корупцію на митниці Україна втрачає десятки мільярдів гривень

Через корупцію на митниці Україна втрачає десятки мільярдів гривень

У відносинах ІТ-імпортерів та держави перше півріччя після «Революції гідності» стало «медовим місяцем». У Києві відбулась прес-конференція топ-менеджерів найбільших ІТ-імпортерів країни під егідою Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ). Її учасники вимагають публікації об’єктивного звіту урядової комісії щодо фактів корупції на митниці. Очікується, що звіт комісії буде опублікований у середу, 18 березня.

Епоха великих очікувань
У відносинах ІТ-імпортерів та держави перше півріччя після «Революції гідності» стало «медовим місяцем». Бізнес, який брав активну участь в революції, бажав допомогти відбудові нової країни, забути про «зарплати в конвертах» та платити податки з реальної вартості товару, що ввозиться. Держава, якій потрібні були гроші, гроші і ще раз гроші, обіцяла створити необхідну законодавчу базу та сформувати нові правила гри, які влаштували б усіх ключових гравців ринку. Закінчився «медовий місяць» підписанням Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво. Документ передбачав розвиток цивілізованих ринкових відносин, прозорості бізнесу, оплату митних та податкових платежів, а також невпинну боротьбу держави з «сірим та чорним» імпортом.
Ініціаторами меморандуму стали найбільші ІТ-дистриб’ютори країни – ERC, MTI, Юг-контракт, МУК, ELKO, торгівельні мережі Comfy, Eldorado та «Фокстрот», що об’єднані асоціаціями АПІТУ та Асоціацією «Українські імпортери побутової техніки». З боку держави Меморандум підписали керівники Державної фіскальної служби України (ДФСУ). Однак, вже через декілька місяців стало зрозумілим, що підписаний меморандум дотримується в односторонньому порядку – якщо крупний бізнес прагнув працювати за легальними схемами, то ДФСУ не бажала боротися ні з «сірим», ні з «чорним» імпортом. Більше того, виникли підозри у створенні все нових і нових схемних рішень на митниці і в податковій, які завмерли на певний час.

«Сірий» імпорт: як це працює
В одному з ключових пунктів Меморандуму ДФСУ брала на себе зобов’язання щодо встановлення мінімальної вартості певного товару при імпорті. Наприклад, смартфон Х в з конфігурацією Y коштує 500 грн. Ця сума повинна бути однакова для всіх імпортерів і податки сплачуються саме з неї. Здавалося б, все просто. Однак, для української митниці цей пункт виявився нездійсненним. За словами Андрія Дегоди, президента компанії ERC, швидко з’ясувалося, що митниця застосовує індикативні ціни тільки по відношенню до компаній, які підписали Меморандум. Одночасно з цим, держава «закриває очі» на дії сірих імпортерів, які занижують мінімальну вартість товару. У відповідь на скарги, «білим» ІТ-імпортерам почали розповідати, що вони «не вміють конкурувати», а самих наполегливих відвідувала податкова міліція, піднімаючи справи 2012-2013 років…
Схем для ухилення від сплати податків на митниці – велика кількість і цим активно користуються маловідомі, але дуже великі за об’ємами послуг, що вони надають, «логістичні компанії», які знають як «заощадити на оформленні».  І справа тут не тільки в корумпованих українських чиновниках, але й в недосконалості законодавства, до речі,  яке було кимось створене і не переглядається! Наприклад, «сірі» імпортери не заповнюють 31 главу Вантажної митної декларації, в якій детально описуються характеристики товару. Як результат, близько 25% карток пам’яті, які завезли в Україну в 2014 році, були задекларовані як носії з об’ємом 1 ГБ, хоча такі картки вже давно вважаються морально застарілими і вони не користуються попитом. Така ж сама історія з USB-накопичувачами «на 1 ГБ». Відповідно, держава недоотримала величезні кошти.

Ціна питання
За словами Андрія Дегоди, в 2014 році в мережах українських операторів (згідно з відкритими даними самих операторів) було активовано близько 380 000 смартфонів та планшетів певного виробника, в той час, коли легально в Україну потрапило всього 7 000 таких пристроїв. У цьому випадку, орієнтовна вартість планшетів і смартфонів, які були завезені нелегально, склала таку суму, що тільки при виплаті ПДВ Україна мала б заробити більше 1 млрд. гривень. Солідарний з ним і Євген Уткін, президент КМ Core: на його думку, через «сірий» імпорт Україна втрачає сотні мільярдів гривень.

Чого очікувати?
Переконавшись, що теперішнє керівництво ДФСУ не бажає виконувати взяті на себе зобов’язання, АПІТУ та ІТ-імпортери звернулися до більш високих інстанцій та надали всю необхідну інформацію. Наразі створена та працює урядова комісія, результати роботи якої повинні бути опубліковані в середу, 18 березня. Всі учасники ринку сподіваються, що комісія скаже правду та врахує всі докази порушень та/або потурань працівників митниці та податківців, які були подані АПІТУ та іншими ініціативними асоціаціями і бізнесменами, після чого будуть прийняті відповідні міри. «Ми хочемо бачити від держави партнерські кроки», - заявив віце-президент MTI Сергій Башлаков. Судячи з усього, це загальне бажання багатьох IT-імпортерів України, які хочуть жити та працювати в цивілізованій країні.

Що робити і кому діяти?
Наведена сумна аналогія: «Якщо помістити свіжий огірок в бочку до солоних огірків, то через деякий час він також стане солоним».
Тому: «Цю систему неможливо вилікувати, її необхідно зруйнувати».
«Після Майдану були позитивні очікування. Ініціативні бізнесмени з IT і не тільки перейшли на методи праці, які рік тому були абсурдні – на ввіз продукції за повну вартість, на сплату всіх податків, була виказана та доведена на ділі готовність праці з комітетом по тарифам митниці, надані обґрунтовані істинні ціни на всю продукцію, що завозиться, які в десятки і сотні разів перевищують такі що склалися (митницею), так звані індикативні ціни. Минув рік. Казна так і не отримує десятки мільярдів гривень на фоні того, що гинуть наші товариші, середні клас відбуває усіма силами, а громадяни убожіють. У той самий час, рівень контрабанди (чорний імпорт) і рівень заниження вартості товару (сірий імпорт) та замовчування інформації про товар (відомий 31-ий рядок в описанні товару) або, простіше кажучи, підлог документації, зростає! Бізнес, все ж таки, сподівається, що настане чесний і прозорий діалог з державою, який був неможливим раніше. Є загроза виживання держави в цілому, а тут продовжують і продовжують з’являтися нові прояви внутрішніх ворогів, для яких життя не змінилося за рік після Майдану. Ця прес-конференція – відкритий приклад публічності дій та намірів діяти так само і надалі! Ми наполягаємо і чекаємо, що бізнесу нададуть нормальні і єдині для всіх умови! Хочемо і вимагаємо підтримки!  Впевнені, що завдяки публічності і продовженню подібних публічних виступів діалог буде почутий і та комісія, яка працює і буде працювати, доведе розслідування до кінця».
Ми чекаємо на реакцію та відповіді на наші запити. А не обвинувачування у відстоюванні власних інтересів!
В середу 18/03/2015 повинні бути оприлюднені результати роботи комісії Абромавічуса. Ми чекаємо на зрозумілий та прозорий розгляд по суті та врахування всіх фактів порушень в ДФСУ (податковій та митниці), які задокументовані та з супроводжуючими поясненнями направлені до АПІТУ. Ми чекаємо на донарахування податків порушникам та прийняття заходів щодо чиновників. Це реально зробити! Найголовніше – ми не лобісти інтересів для свого бізнесу, як це намагається показати ДФСУ в особі їх керівників. Ми – за ЄДИНІ та ПРОЗОРІ працюючі правила для всіх!
«Втрачати немає чого і далі споглядати як чиновники паразитують не будемо! Правда і прозорість – це те, що буде надалі домінувати в нашій роботі!»
«Ця прес-конференція готувалася терміново, тому, вірогідно, не всі бажаючі змогли взяти участь в ній. Плануємо низку інших заходів і прес-конференцій з повідомленнями про них завчасно!
Просимо допомогти з розповсюдженням матеріалів та вимогами прозорості і єдиного підходу у веденні справ податківцями та працівниками митниці!»

comments powered by Disqus
 
Top